Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Aktualności

Powrót

Happening - jak palić w kotle domowym, aby nie zatruwać środowiska

Serdecznie zapraszamy do udziału w happeningu dot. prawidłowego palenia węglem w kotłach domowych, który odbędzie się na Targowisku Miejskim w Pelplinie w środę 26 kwietnia 2017 roku, w godz. 9.00-11.30.

Stowarzyszenie Miłośników Pelplina wspólnie z uczniami LO w Pelplinie, pod kierunkiem koordynatora projektu Rafała Deski, nauczyciela fizyki, realizuje projekt pod nazwą „Pogromcy pyłów – wzrost świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, mieszkańców Gminy Pelplin”. Projekt został dofinansowany ze środków Powiatu Tczewskiego w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

Podczas planowanego happeningu zaprezentowany zostanie pokaz „czystego palenia”, który poprowadzą przedstawiciele popularnego serwisu internetowego „Czyste ogrzewanie”. Członkowie tej społeczności, głównie z południa Polski, prowadzą edukacyjną stronę i fan page na Facebooku dot. walki o czyste powietrze w kraju oraz od kilku lat organizują publiczne pokazy poprawnego palenia w piecach i kotłach domowych.  Dzień wcześniej mają zaplanowany pokaz w Kościerzynie, w związku z tym udało się przy tej okazji zaprosić ich do Pelplina.

Ponadto podczas happeningu przedstawimy mieszkańcom gminy Pelplin informacje o innych działaniach w ramach projektu „Pogromcy pyłów”, tj. o zamontowanych czujnikach pomiaru zanieczyszczenia powietrza na terenie Pelplina i prowadzonych działaniach edukacyjnych.

W ramach projektu wykonane zostały 4 czujniki do pomiaru pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Czujniki zainstalowane są w różnych miejscach miasta, a dane można odczytać on-line przez całą dobę na podstronie Stowarzyszenia www.smp-pelplin.pl  oraz fan page’u na Facebooku.

 


Zobacz archiwum