Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Aktualności

Powrót

Z wizytą na Węgrzech

W dniach od 11 do 17 sierpnia 2017 roku grupa 13 mieszkańców gminy Pelplin wzięła udział w projekcie na Węgrzech, realizowanym w ramach Programu UE „Europa dla obywateli”.

Na Węgry udaliśmy się na zaproszenie burmistrza gminy Alsónémedi, Jozsefa Vincze, skierowanego do prezesa Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Gmina Alsónémedi, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Budapesztu ma około 5200 mieszkańców i w tym  roku obchodziła swoje 950.lecie istnienia. Stąd w programie wizyty na Węgrzech była niedzielna uroczystość jubileuszowa. Oprócz gości z Polski w projekcie i jubileuszu wzięli udział goście z Malty, Macedonii i Rumuni.

W programie wizyty były dyskusje, warsztaty ekologiczne, poznawanie kultury węgierskiej. Mieszkańcy Alsónémedi na swój jubileusz przygotowali imponujące widowisko, rock operę o św. Stefanie. Był tez czas na zwiedzanie pięknego Budapesztu, rekreację i mecz piłki nożnej.

Projekt na Węgrzech jest kontynuacją obustronnej współpracy. W 2014 roku duża grupa mieszkańców węgierskiego  Alsónémedi gościła w Pelplinie, gdzie realizowano projekt pod nazwą „Wiele kultur, jedna Europa”, także w ramach Programu „Europa dla obywateli”.

Zdjęcia

Pliki do pobrania:


Zobacz archiwum