Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Aktualności

Powrót

IX Jarmark Cysterski

Tysiące mieszkańców gminy Pelplin i gości wzięło udział w IX Jarmarku Cysterskim w Pelplinie.

Jarmark rozpoczął się w sobotę 19 września o godz. 12.00 Biegiem Cysterskim. Zawodnicy biegli w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcom nagrody i puchary wręczył burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Stanuch. W sobotę od godz. 14.00 na placu przed Collegium Marianum odbył się piknik Cysterskie złoto, podczas którego uczestnicy mogli skosztować pysznego ciasta pelplinki, powideł i innych jabłecznych specjałów. Równocześnie odbył się turniej rycerski dla młodzieży. Tuż po 17-tej na ulicach Pelplina zawitały pierwsze zespoły muzyki dawnej, które następnie wystąpiły w Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej w bazylice katedralnej.

Główna część Jarmarku odbyła się wczoraj, w niedzielę 20 września. Od samego rana tereny wokół katedry zapełniały się barwnymi stoiskami. O 10.00 sprawowana była uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej inaugurująca IX Jarmark Cysterski. O 13.30 rozpoczął się przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Na czele barwnego przemarszu szły dzieci z Przedszkola nr 2 ubrane w stroje szarych mnichów. Oprawę muzyczną w przemarszu zapewniła Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa. Na małym rondzie nastąpiło odegranie hejnału Pelplina i przekazanie kluczy do miasta - Księciu Mestwinowi przez burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Panowanie księcia w mieście oznajmiły huczne wystrzały z hakownic. Na placu przed Collegium Marianum, uczestnicy Jarmarku zobaczyli widowiska, dramy historyczne w wykonaniu młodzieży szkół powiatu tczewskiego oraz zabawy plebejskie i turnieje rycerskie. W ogrodach seminaryjnych odbył się turniej gry cysterskiej ? Petanque, w którym uczestniczyło około 20 zawodników. Najlepszymi okazali się: 1 miejsce Paweł Schmidt, 2) Adrian Waśniewski, 3) Dawid Grucza. Jak co roku dzieci uczestniczyły w ?poszukiwaniu Złotej Księgi? szarych mnichów. Bardzo bogata była oferta rzemieślników, którzy podczas Jarmarku prezentowali swoje wyroby. Na około 100 straganach można było zakupić miód, wiklinę, korale, książki, starocie, wyroby rękodzielnicze, odzież, itp. Obok hotelu zorganizowano kompleks Jadło, napitki, tłumnie odwiedzany przez gości Jarmarku. Swojskie potrawy oferowali tam wystawcy z gminy Pelplin i Pomorza. Poszczególne wydarzenia przeplatane były muzyką oraz występami w klimacie cysterskim. Na trawiastym terenie za sceną był prawdziwy raj dla dzieci. Duża zjeżdżalnia, trampolina do skakania, basem z piłeczkami oraz quady. Do poszczególnych punktów ustawiały się kolejki. O godz. 18.00 nad Wierzycą odbył się Turniej konny drużyn rycerskich prowadzony przez Jacentego Ordowskiego.

Ponadto uczestnicy Jarmarku mogli obejrzeć wystawę najstarszych rękopisów i inkunabułów pelplińskich (Muzeum Diecezjalne), prezentację Piórem i czcionką, która jest efektem warsztatów Skryptorium cysterskiego.

Oficjalnymi organizatorami Jarmarku byli Gmina Pelplin, Starostwo Powiatowe w Tczewie i Kuria Diecezjalna Pelplińska. W organizację Jarmarku włączyło się wiele instytucji i organizacji, wtym Stowarzyszenie Miłośników Pelplina. Stowarzyszenie tradycyjnie już zorganizowało plac zabaw dla njmłodszych, który od początku do końca Jarmarku był tłumnie odwiedzany.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznego Jarmarku na portalu www.pelplin.pl


Zobacz archiwum