Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Aktualności

Powrót

Wręczenie stypendiów Ornassów w ramach VI edycji

8 września 2011 roku w sali Ośrodka Kultury w Pelplinie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów im. Franciszka, Ryszarda i Jana Chryzostoma Ornassów.

Zebranych stypendystów, członków kapituły stypendialnej, gości, przywitał Piotr Łaga - prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Stowarzyszenie zajmuje się sprawami organizacyjnymi związanymi z programem stypendialnym. Wśród obecnych na uroczystości byli: Jan Kulas poseł na Sejm RP, jednocześnie członek kapituły stypendialnej; Jolanta Ligmanowska sekretarz Miasta i Gminy Pelplin; Bogdan Wiśniewski wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie i przewodniczący kapituły stypendialnej; Anna Szczygeł nauczycielka i członek kapituły oraz rodzice stypendystów i wychowawcy. W uroczystości nie mogła uczestniczyć fundatorka stypendiów, sędzia Kamila Thiel-Ornass, która ze względu na pogorszenie zdrowia swojej mamy, pozostała z nią w szpitalu.

Po przywitaniu Piotr Łaga podziękował pani Thiel-Ornass, jej synom Marcinowi i Hubertowi oraz pozostałym darczyńcom za całe dotychczasowe dzieło stypendialne. Następnie przypomniał w liczbach jak wyglądały poprzednie edycje stypendialne. W pięciu zakończonych edycjach, do uczniów i studentów z gminy Pelplin trafiło 46 tys. zł. Kolejne 10 tys. zostanie przekazane w obecnej, VI edycji. Z kolei wystąpił Bogdan Wiśniewski, który podsumował pracę kapituły stypendialnej i złożone w tym roku prace dotyczące tematu autorytetów. W kolejnym punkcie programu zebrani na sali uczestniczyli w lekcji historii. Wyświetlono prezentację przygotowaną przez Kamilę Thiel-Ornass na temat plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach, który miał miejsce 11 lipca 1920 roku. Prezentację multimedialną doskonale uzupełnił komentarzem historyk, poseł Jan Kulas.

Następnie wręczono zaświadczenia o przyznaniu stypendiów. Każdy stypendysta otrzymał dodatkowo ufundowany przez gminę Pelplin album okolicznościowy wydany z okazji 80.lecia nadania praw miejskich Pelplinowi. Stypendia w szóstej edycji otrzymało 14 młodych osób. Ich wysokość jest trochę mniejsza niż w roku ubiegłym i poza jednym w wysokości 300 zł, pozostałe wynoszą od 600 do 1100 zł na cały rok szkolny. Troje uczniów otrzymało też dodatkowe nagrody książkowe, przekazane przez posła Jana Kulasa, za dobrze przygotowane prace na temat autorytetów.

Uroczystość zakończył występ jednej ze stypendystek, Nikoli Freda, która pięknie zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru polskich wykonawców.


Zobacz archiwum