Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Pelplinie

Program UE "Młodzież" w Pelplinie

Stowarzyszenie latem 2006 roku wysłało grupę młodzieży do Włoch w ramach tzw. Akcji A1 programu Młodzież. Młodzież  powróciła na tyle zadowolona, że postanowiła podobną wymianę zorganizować w Pelplinie. W sierpniu 2006 został przygotowany wniosek do Narodowej Agencji Programu Młodzież w Polsce.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia do Pelplina zawitała młodzież z Holandii, Węgier i Włoch. Łącznie 27 osób. Wspólnie z rówieśnikami z Polski w wieku 15 – 21 lat, uczniami gimnazjów i szkół średnich, realizowali projekt pod nazwą „Wiele kultur – jedna Europa - kultura, tradycje i obyczajowość świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Europie".

Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu "Młodzież". Z polskiej strony w projekcie uczestniczyło 14 osób. W programie wymiany młodzież spotykała się na wspólnych zabawach integracyjnych (tzw. energizery), wspólnym śpiewie kolęd oraz innych utworów. Odbywały się liczne zajęcia w ramach edukacji międzykulturowej. 28 grudnia 2006 młodzież przebywała na zamku w Gniewie. Tam po rycerskiej wieczerzy odbył się turniej łuczniczy. W piątek 29 grudnia, grupa udała się do Gdańska. W przedostatni dzień starego roku gości i gospodarzy odwiedził Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin Pan Andrzej Stanuch. Codzienne zajęcia odbywały się w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Pelplinie. Natomiast zakwaterowanie młodzi znaleźli w nowym Hotelu nad Wierzycą.