Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

II Festiwal Kultury Kociewskiej – Pelplin 2008

 Festiwal odbył się w dniach 24 - 26 kwietnia 2008 roku w Pelplinie. Celem Festiwalu była popularyzacja kultury kociewskiej, zwyczajów, twórczości ludowej, kociewskich przepisów kulinarnych. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina było współorganizatorem Festiwalu razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

Pierwszego dnia Festiwalu, tj. w czwartek 24 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy „Twórczość i życie na Kociewiu” oraz spotkanie ze znanymi regionalistami. Na wystawie oprócz prac ludowych artystów z Kociewia można było zobaczyć wystrój chaty kociewskiej i inne ciekawe pamiątki sprzed lat.

W piątek, 25 kwietnia, odbył się konkurs gwary kociewskiej. Prezentowały się dzieci, młodzież i dorośli, a recytowane przez nich wiersze, gadki opisywały Kociewie.

Sobota, 26 kwietnia, była kulminacyjnym dniem Festiwalu. Program tego dnia był bardzo bogaty. Rozpoczęto wspólnym przemarszem uczestników Festiwalu główną ulicą miasta. Barwny korowód dotarł na Plac Burmistrza Chmieleckiego w centrum Pelplina, gdzie przygotowana została specjalna mini-zagroda ze zwierzętami gospodarskimi i chata, w której przy zwykłych codziennych obowiązkach krzątała się kociewska rodzina. Wszyscy ci, którzy zechcieli spędzić ten niepowtarzalny dzień, w typowej kociewskiej scenerii, mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnym malowaniu na płótnie motywu haftu kociewskiego.

Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego w wys. 8 tys. zł. Był organizowany wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.