Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

Kolonie dla dzieci i młodzieży w Mikoszewie

W poniedziałek 23 czerwca 2008 dzieci i młodzież z Pelplina wyjechała na swoje wakacje nad morze. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało 8-dniowy turnus kolonijny w Ośrodku "Milena" w Mikoszewie.

Kolonie zostały dofinansowane przez Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Nad morzem wypoczywało 60 młodych uczestników, a opiekę nad nimi sprawowało 8 opiekunów z pomocą 3 wolontariuszy.

Pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi nad morzem, dlatego też było dużo kąpieli w morzu, plażowania, gry w piłkę i zabaw na plaży. Uczestnicy budowali wspaniałe zamki z piasku, które następnie z radością burzyli. Na plaży odbyły się liczne konkurencje sportowe, takie jak „rzut japonką”, biegi, skoki, kopanie dołków na czas i inne.

Drugiego dnia pobytu, wszyscy udali się kolejką wąskotorową do Stegny. Przejazd taką kolejką to spora atrakcja. Wagoniki są bez szyb, a sama kolejka jedzie z zawrotną prędkością około 30 km na godzinę pośród pięknego nadmorskiego terenu.

W samym ośrodku pełnym zieleni, czas upływał na wspólnych zabawach. Każda z grup już pierwszego dnia wieczorem była gotowa do prezentacji. I tak na scenie przedstawiali się: Buszmeni, Atomówki, Dzikie koty, Murzynki Bambucze oraz Kaczki dziwaczki.

Wszyscy „koloniści” przeszli „chrzest kolonijny”. Niezapomnianym przeżyciem był też patrol nocny. Mimo pierwszego strachu, uczestnicy szczęśliwie dotarli nad morze, gdzie można było podziwiać wspaniałe nocne widoki. Ostatniej nocy w Mikoszewie, większość uczestników wstała o trzeciej nad ranem, aby zobaczyć wschód słońca nad morzem. Gitara towarzyszyła naszym zabawom przy ognisku, przy zabawach w mniejszych i większych grupach. Obyłby się także „śluby kolonijne” poprzedzone romantycznymi zaręczynami.