Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

Projekt „Młodzi na ratunek”

Pod takim hasłem realizowany był projekt grupy wolontariatu młodzieżowego z Pelplina, która działa w pelplińskiej parafii z inicjatywy i pomocy Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Projekt rozpoczął się w maju 2008 roku i obejmował następujące działania:

Spotkania - 16 maja 2008 roku spotkanie organizacyjne przed organizacją kursu z instruktorami oraz Komendantem Służby Maltańskiej w Starogardzie Gdańskim Panią Magdaleną Wąsowicz – organizatorem kursu.

30 maja 2008 roku spotkanie merytoryczne z instruktorami przed rozpoczęciem kursu.

W czerwcu 2008 roku odbył się kurs maltańskiej Służby Medycznej (6-7 czerwca 2008). Kurs został przeprowadzony przez instruktorów maltańskiej Służby Medycznej, Jana Wąsowicz i Marcina Karwowskiego z udziałem pani komendant Maltańskiej Służby Medycznej Magdaleny Wąsowicz. W dniu 6 czerwca 2008 roku kurs trwał 5 godzin, a w dniu 7 czerwca 2008 11 godzin. Łącznie 16 godzin nauki teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W dniu 20 czerwca 2008 roku odbył się egzamin na Ratownika Maltańskiej Służby Medycznej. W tym dniu 25 osobowa grupa młodzieży z Pelplina uzyskała kwalifikacje Ratownika Maltańskiej Służby Medycznej. W dniu 24 czerwca 2008 roku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia kursu oraz spotkanie z instruktorami i Komendantem Maltańskiej Służby Medycznej.

Grupa wolontariatu podjęła współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie w ramach organizacji Dni Pelplina i Jarmarku Cysterskiego. Młodzież w ramach Dni Pelplina pomagała przy organizacji wystawy na ulicy Mickiewicza. W terminie 24-28 sierpnia 2008 roku Młodzież Grupy Wolontariatu przebywała na obozie integracyjnym w Garczynie, stamtąd w dniu 27sierpnia 2008 roku, Młodzież z Grupy Wolontariatu odwiedziła Hospicjum im. Księdza Dutkiewicza w Gdańsku, gdzie spotkała się z wolontariuszami pracującymi w Hospicjum oraz pracownikami i psychologami w rozmowie na temat pomocy duchowej i opieki nad umierającymi w hospicjum. Dodatkowo młodzież w ramach wspólnej integracji udała się do Sopotu, aby w ramach kończących się wakacji podsumować wiadomości zdobyte w trakcie realizacji pierwszej części projektu w przyjemnej atmosferze nad morzem (1 dzień -  40 osobowa Grupa Wolontariatu).

W miesiącu wrześniu 2008 roku młodzież w ramach projektu MŁODZI NA RATUNEK zorganizowała jeszcze dwa spotkania z gośćmi. 12 września 2008 roku odbyło się spotkanie z ratownikiem Medycznym Panią Weroniką Żurawską, która studiuje Ratownictwo Medyczne w Elblągu. W dniu 26 września 2008 roku młodzież spotkała się z panem Dariuszem Górskim – policjantem, rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.