Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

Projekt "Wiele kultur, jedna Europa" w ramach programu Europa dla obywateli w 2014 roku

Od 7 lipca 2014 w Pelplinie rozpoczynamy realizację projektu "Wiele kultur, jedna Europa". Projekt dotyczy organizacji międzynarodowego spotkania (działań) mieszkańców partnerskich miast Europy. Do udziału we wspólnym projekcie  zaprosiliśmy mieszkańców z czterech krajów:  Włochy, Węgry, Litwa i Malta. Projekt realizowany jest w ramach Programu UE "Europa dla obywateli". 

Stowarzyszenie Miłośników Pelplina było inicjatorem nawiązania współpracy z włoskim miasteczkiem Colletorto w 2011 roku. Od tego czasu odbyły się trzy oficjalne wizyty, we Włoszech w 2011 i 2013 roku, Polsce w 2012 roku, w tym z udziałem władz Pelplina, przewodniczącego Rady Miejskiej i zastępcy burmistrza. Ponadto mieszkańcy Pelplina i regionu Pomorza uczestniczyli w międzynarodowym projekcie we Włoszech w sierpniu 2012 roku. Współpraca doprowadziła do podpisania oficjalnego porozumienia 28 październiku 2013 roku. Umowę w imieniu Colletorto podpisał burmistrz Carlo di Simone, ze strony Pelplina zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki.

Węgierskie  Alsónémedi jest oficjalnym partnerem włoskiego Colletorto. Natomiast współpraca z miastem Soleczniki na Litwie rozpoczęła się od wizyty delegacji Powiatu Tczewskiego jesienną 2012 roku, w której uczestniczył prezes naszego Stowarzyszenia Piotr Łaga. Podczas spotkania w Domu Kultury w Solecznikach rozmawiano na temat ewentualnej przyszłej współpracy. Grupa mieszkańców z Malty dołączyła do projektu poprzez kontakty nawiązane jesienią 2013 roku.

Mieszkańcy pięciu gmin (miast) Pelplina, Colletorto we Włoszech,  Alsónémedi na Węgrzech, Soleczniki na Litwie oraz Xgħajra na Malcie wykazali wolę i chęć w nawiązaniu współpracy i realizacji wspólnych działań wpisujących się w Program UE „Europa dla obywateli”. Celem Programu jest lepsze rozumienie zagadnień związanych z Unią Europejską, jej historią i różnorodnością, promowanie obywatelstwa europejskiego oraz zwiększenie społecznego i demokratycznego zaangażowania na poziomie Unii. W celu rozwoju współpracy pomiędzy naszymi miastami, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina przygotowało aplikację o dofinansowanie nowego projektu w Polsce, w lipcu 2014 roku.

Decyzją Komisji projekt „Wiele kultur, jedna Europa” został dofinansowany (wyniki naboru na stonie Programu - poz. nr 20)

Dane na temat projektu

Termin: 7-17 lipca 2014

Miejsce: Pelplin, Gniew, Gdańsk, Sopot, Bukowiec

Partnerzy: Pelplin (Polska), Colletorto (Włochy) 20 uczestników,  Alsónémedi (Węgry) 25 uczestników, Soleczniki (Litwa) 26 uczestników, Xgħajra  (Malta) 11 uczestników.

Zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Pelplin do aktywnego włączenia się w realizację niektórych działań projektu. Można wziąć udział w wydarzeniach podanych w programie, zorganizować wspólną niedzielę z gośćmi zza granicy lub pomóc w inny sposób. Chętnych prosimy o zapoznanie się z programem, a następnie o kontakt z organizatorami.

W niedzielę 13 lipca zaplanowany jest „Dzień w rodzinie”. Rodziny z gminy Pelplin, u których nocuje część uczestników projektu, zabierają swoich gości na większość dnia i organizują im wspólny czas, np. wyjazd do Trójmiasta, na plażę, zwiedzanie zabytków lub innych ciekawych miejsc w regionie. Do zabrania gości w tym dniu zachęcamy także innych mieszkańców naszej gminy. Każda osoba, każda rodzina, która chciałaby zabrać na niedzielę co najmniej dwoje uczestników, proszona jest o kontakt z organizatorem.

Koordynator projektu: Miriam Łaga

e-mail: miriaml13782@gmail.com   tel. 691 563 678

lub Piotr Łaga e-mail:  smp.pelplin@op.pl   tel. 605477499

 

Kilka innych informacji dot. projektu.

Goście z Europy zakwaterowani będą: w domach mieszkańców gminy Pelplin, w Hotelu na Wierzycą, w Collegium Marianum oraz w domu agroturystycznym w Lipinkach Szlacheckich.

Wśród uczestników będą m.in. Roberto Socci - zastępca burmistrza Colletorto (Włochy), Anthony Valvo - burmistrz Xgħajra (Malta), József Vincze - burmistrz Alsónémedi (Węgry) oraz nauczyciele, pracownicy lokalnych urzędów, kultury, studenci, emeryci i inni.

 

 

"Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. 
Publikacja odzwierciedlaja jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość  merytoryczną".

Pliki do pobrania: