Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Powrót

Pro-Test. Młodzież na międzynarodowych warsztatach w Niemczech

W poniedziałek 4 sierpnia 2014 roku młodzież z Pelplina wróciła z projektu międzynarodowego, który odbył się w Oldenburgu.
Organizacja niemiecka Jugendkulturarbeit, z którą Stowarzyszenie współpracuje od 2013 roku, zaprosiła do projektu również organizacje z Hiszpanii i z Włoch. Projekt był realizowany w ramach programu europejskiego Erasmus+ (Akcja 1: Mobilność edukacyjna), pod tytułem „Pro-Test. Moving against racism and for diversity.” (Protest. Ruch przeciwko rasizmowi ku akceptacji różnorodności.)

Polska grupa składała się z uczestników zajęć tanecznych organizowanych w ciągu roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. We współpracy z Ośrodkiem młodzież przygotowała się do wyjazdu poprzez cykl warsztatów i spotkań organizacyjnych. 10 uczestników wyjechało pod okiem 2 opiekunów, Ani i Magdy.

Przez tydzień projektu w Oldenburgu uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach tańca, który przez elementy teatralne połączone z koordynacją ruchu nawiązywał do zagadnień społecznych, takich jak wykluczenie społeczne, rasizm, brak wsparcia i możliwości rozwoju młodzieży. Forma projektu jako „protestu” przekształciła wymienione problemy w kreatywny apel ku akceptacji różnorodności i szanowaniu wyznawanych wartości. Po tygodniu międzynarodowej pracy, młodzież zaprezentowała w centrum miasta Oldenburga  stworzone podczas warsztatów choreografie tańca w formie flashmobów. Było kolorowo i dynamicznie! Uczestnicy, jak i wspierający ich liderzy, zaangażowali w akcję wiele energii, dlatego rezultaty wzbudziły zainteresowanie mieszkańców i gości.

Poza zajęciami tanecznymi, nie zabrakło czasu na integrację i poznawanie otoczenia lokalnego. Uczestnicy wymiany poza Oldenburgiem zwiedzili także Bremen. Do tego, wieczory zazwyczaj upływały na poznawaniu kultur krajów i wspólnych zabawach.

Młodzież z Pelplina już czeka z niecierpliwością na kolejny projekt. W 2015 roku gospodarze z Oldenburga zapraszają do udziału w podobnym projekcie.